fbpx
פנסיה תקציבית לבעלי שליטה

פנסיה תקציבית לבעלי שליטה

לפני שמתחילים, חשוב לי לציין שאין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ כלכלי, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או קריאה לביצוע פעולה מסויימת.
אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.
אין באמור לעיל התחייבות של מנהל האתר, הקהילה או כותב המאמר להשגת תשואה כלשהי.

פנסיה תקציבית לבעלי שליטה

מהי פנסיה תקציבית לבעל שליטה?

פנסיה תקציבית לבעל שליטה היא אופציה שעשויה להיות משתלמת מאוד. עבור בעל השליטה הפנסיה התקציבית היא מקור להכנסה כספית קבועה וגבוהה יחסית, גם בגיל מבוגר ולאחר הפרישה מעבודה. מבחינת החברה, מדובר בתנאים מסוימים בהוצאה מוכרת.

האם כל בעל שליטה זכאי לפנסיה תקציבית?

בעלי שליטה בחברה פרטית יכולים ליהנות מפנסיה תקציבית בזכות תיקון 190 לפקודת מס הכנסה. תיקון זה, שנכנס לתוקף בשנת 2012, נועד לסייע לפלח אוכלוסייה ספציפי זה לחיות ברווחה כלכלית גם אחרי היציאה לפנסיה. עד אותה שנה, חברות יכלו להפקיד לבעלי השליטה בהן אך ורק לטובת מרכיב פיצויים, והתוצאה: אנשים רבים הגיעו לשלב הרגיש בחייהם שבו הם כבר לא יכולים לעבוד ללא חיסכון פנסיוני (כשחסכונות אפשריים אחרים התגלו כלא מספיקים, ובפרט כשתוחלת החיים גדלה בהתמדה).
התיקון החשוב פתח בפני בעלי שליטה שתי אופציות חדשות. הראשונה, הפרשות חודשיות גם לרכיב פיצויים עד לתקרת הפיצויים בחוק והיא 12,420 (2020) וגם לרכיב תגמולים, כשההפקדה לרכיב התגמולים זהה לזו שממנה נהנה כל עובד שכיר.
האופציה השנייה היא משיכת פנסיה תקציבית מחשבון החברה- אופציה אשר תופסת תאוצה בשנים האחרונות בקרב ציבור בעלי הליטה אשר לאט לאט מתחילים לגלות את ההטבה הגלומה בה.
*חשוב לציין כי החלת הסכם לפנסיה תקציבית אפשרי רק לבעלי שליטה בחברה פרטית. שכירים בעוסק מורשה/פטור או חברה ציבורית אינם זכאים להטבה.

כיצד מחושבת פנסיה תקציבית לבעלי שליטה?

חברה פרטית רשאית לשלם לכל בעל שליטה פנסיה תקציבית בכל סכום שיקבע אבל רק עד לתקרה מסוימת היא תיחשב כהוצאה מוכרת.
התקרה הינה 1.5% מהשכר הממוצע כפול מספר שנות העבודה. השכר הממוצע מחושב על בסיס סיכום כל ההכנסות של בעל השליטה לאורך כל תקופת עבודתו בחברה. חשוב להדגיש כי החישוב הינו נומינלי ולא ריאלי.
אם למשל ישנו בעל שליטה שעבד בחברה 25 שנים, והשכר הממוצע שמשך היה 24,000 ש"ח – ניתן לשלם לו פנסיה תקציבית בסכום של 9,000 ש"ח (1.5% * 24,000 * 25) וכולה תהווה הוצאה מוכרת. במקרה של פנסיה תקציבית לבעל שליטה זה בסכום גבוה יותר, ההפרש בין הקצבה ל-9,000 ש"ח לא ייחשב כהוצאה מוכרת.

מהי חבות המס על פנסיה תקציבית לבעל שליטה?

פנסיה תקציבית לבעלי שליטה היא הכנסה לכל דבר, ועל כן חלה עליה חבות מס. החוק מקנה פטור על קצבה חודשית זו, עד לסכום של כ-8,510 ש"ח, רף זה נכון לשנת 2020. החישוב המדויק הוא 52% מתקרת קצבה מזכה. אגב, החל משנת 2025, הרף שעד אליו הפנסיה התקציבית תהיה פטורה ממס יעמוד על 67% מתקרת קצבה מזכה.

מהם התנאים למתן הפנסיה התקציבית לבעלי השליטה?

תנאי אחד הוא שהחברה ממשיכה לפעול לאחר פרישת בעל השליטה. אם החברה כבר אינה "עסק חי", לא ניתן להמשיך לשלם פנסיה תקציבית.
תנאי שני הוא פרישה של בעל השליטה מפעילות שוטפת בחברה. חשוב לציין כי גם לאחר סיום ההעסקה, ניתן להמשיך להחזיק מניות בחברה. בהקשר זה חשוב לשים לב גם למועד הפרישה מהפעילות בחברה.
אם בעל השליטה עדיין לא הגיע לגיל הפרישה מהעבודה (62 לנשים, 67 לגברים – נכון לשנת 2020), ניתן לחתום על הסכם עם החברה – והסכם זה מייצר חוב אקטוארי. על הכספים שמצטברים במסגרת זו, החברה יכולה לשלם מס חברות, וכך לייעד את מלוא החוב האקטוארי לבעל השליטה. אופציה נוספת היא לא לשלם מס חברות, ובמקרה כזה רק חלק מהחוב האקטוארי יהיה מיועד כלפי בעל השליטה.
כמו כן פנסיה תקציבית לבעל שליטה משולמת עם תלוש שכר. עוד כדאי לדעת כי במקרה שבו בעל השליטה נפטר, שאיריו זכאים ליהנות מהפנסיה התקציבית לכל החיים.

אני בעל שליטה, האם מומלץ לי לבדוק את האופציה?

פנסיה תקציבית לבעל שליטה היא כאמור אפשרות שעשויה להיות משתלמת מאוד, ולכן במרבית המקרים כדאי לממש אותה. כפי שכתבתי לעיל, הטבות המס הניתנות לפורש בפנסיה צוברת , ניתנות גם בפנסיה תקציבית לבעלי שליטה וכן הטבת הניכוי אשר ניתנת לחברה, כלומר קיימות שתי הטבות מס, הן לפורש והן לחברה.
בנוסף הפנסיה התקציבית מקנה זכויות לשארים שיוכלו ליהנות מהכנסה חודשית בהתאם להקצאת הפורש ולחוב האקטוארי שהוקצה בחברה לפני מועד הפרישה.
באופן עקרוני כל החלטה הקשורה לחיסכון פנסיוני ולהתנהלות אחרי גיל הפרישה מעבודה כדאי לקבל מוקדם ככל האפשר, ועל בסיס תכנון מקצועי של מומחי פרישה.
עומר אשכנזי

עומר אשכנזי מנכ״ל אג׳נדה

תודה רבה על כתיבת תוכן מעשיר לקהילת תרבות כלכלית!

אהבת? יש לך מה להגיב או לשאול?

קליק אחד ואת.ה בפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

אולי יעניין אותך גם

מס הכנסה
כלכלת המשפחה
liozassa

מס הכנסה

ניהול תקציב משפחתי היא הדרך הטובה ביותר לנהל את ההכנסות וההוצאות של המשפחה. ניהול תקציב משפחתי מאפשר לתכנן את…

קרא עוד »