fbpx

מטריה ביטוחית

לפני שמתחילים, חשוב לי לציין שאין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ כלכלי, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או קריאה לביצוע פעולה מסויימת.
אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.
אין באמור לעיל התחייבות של מנהל האתר, הקהילה או כותב המאמר להשגת תשואה כלשהי.

מטריה ביטוחית היא הרחבה משמעותית של הכיסוי הבסיסי שמציעה קרן פנסיה, כלומר יכול לרכוש אותה רק מי שיש לו קרן פנסיה חדשה. מצד אחד ההרחבה מעניקה למבוטח ראש שקט באמת, אבל מצד שני יש לה כמובן עלות כספית חודשית נוספת. בהתאם מומלץ לשקול היטב את הכדאיות שלה, על סמך המאפיינים הספציפיים שלכם. המלצה נוספת היא להשוות באופן מושכל את ההצעות של חברות הביטוח השונות, וכך להגיע למוצר האופטימלי.

מהי המטרה של המטריה הביטוחית?

כל חיסכון פנסיוני בקרן הפנסיה כולל באופן מובנה גם כיסוי למקרים של נכות (אובדן כושר עבודה) ולמקרים של מוות עוד לפני גיל הפרישה מהעבודה. לחוסכים ישנה בחירה לגבי החלק של הכיסויים הנ"ל מתוך סך החיסכון הפנסיוני, אבל אי אפשר לוותר עליהם פרט למצב שבו לאדם אין בן/בת זוג ואין ילדים. במקרה כזה ניתן לוותר על הכיסוי למקרה המוות.
המטרה של מטריה ביטוחית היא לשדרג את הכיסויים שמספקת קרן הפנסיה, ולספק מענה לצרכים נוספים שעשויים להתעורר עקב פגיעה משמעותית במבוטח.

מה כוללת מטריה ביטוחית?

באופן טבעי ייתכנו הבדלים בין מטריה ביטוחית של חברה אחת לזו של חברה אחרת, אבל ככלל אלה הם המרכיבים העיקריים בהרחבה:

כיסוי "עיסוק ספציפי"

הכיסוי הבסיסי למקרים של אובדן כושר עבודה ניתן להפעלה במקרים שבהם המבוטח לא יכול להתפרנס מ"עיסוק סביר". הרחבה ל"עיסוק ספציפי" מקנה זכאות לפיצוי גם כשהמבוטחים יכולים להתפרנס – אבל לא בתחום שבו עסקו עד לפגיעה. בין השאר רלוונטי כיסוי זה לנשות ואנשי הייטק, מהנדסים, עורכות דין, פסיכולוגים, מרצות ועוד. חשוב לוודא שהפוליסה הספציפית המוצעת לכם אכן כוללת את העיסוק הספציפי שלכם.

כיסוי לקיצור תקופת האכשרה

קרן פנסיה רשאית לדחות תביעה אם האירוע שגרם לפגיעה התרחש במהלך תקופת האכשרה. כדאי לקחת בחשבון שהאכשרה בקרנות הפנסיה עשויה להימשך גם 60 חודשים, כך שאם למשל מחלה או פציעה "ישנות" החמירו תוך כדי תקופת האכשרה, והובילו לאובדן של כושר העבודה, המבוטח עלול להידרש להמתין 5 שנים עד למימוש הכיסוי. המטריה הביטוחית מבטיחה שיפוי מלא גם במקרים אלה.

ביטול קיזוזים

ישנם מבוטחים אשר זכאים לקצבאות מגורמים ממשלתיים בעקבות אירוע שפוגע בכושר העבודה שלהם. ללא מטריה ביטוחית, קרן הפנסיה מקזזת את הקצבה שמקבל המבוטח מהגורם הממשלתי מהסכום שהיא עצמה משלמת לו. ההרחבה שבמסגרת המטריה הביטוחית מונעת קיזוזים מול משרד הביטחון (מדור נפגעי פעולות איבה, מדור נכי צה"ל), משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר והמוסד לביטוח לאומי (במקרים של תאונות עבודה ומחלות עבודה) – כך שהמבוטח מקבל את מלוא הסכום מקרן הפנסיה בנוסף לקצבה.

האם גם קרנות הפנסיה מציעות מטריות ביטוחיות?

באופן עקרוני מטריה ביטוחית היא מוצר שמספקות חברות הביטוח, ולא קרנות הפנסיה. יחד עם זאת חברת הפניקס השיקה ב-2019 מוצר משולב בשם "פנסיה well", שכולל בתוכו גם את קרן הפנסיה וגם את ההרחבות המבוקשות. אופציה נוספת היא לבצע הפרדה בין החברה שמנהלת את החיסכון הפנסיוני לבין זו שמספקת את המטריה הביטוחית – גם הראל וגם מנורה מבטחים מציעות את ההרחבות הנ"ל לחוסכים בכל קרנות הפנסיה הקיימות.

איך לבחור נכון מטריה ביטוחית?

כל המטריות הביטוחיות כפופות לתנאים של משרד האוצר, ולכן מדובר במוצרים דומים למדי. יחד עם זאת ייתכנו דגשים ספציפיים בהצעה של כל חברת ביטוח, הן מבחינת האותיות הקטנות בכל סעיף והן מבחינת העלויות לכל מבוטח או מבוטחת. בהתאם כדאי לבחון את כל האופציות ולערוך ביניהן השוואה יסודית.
עוד כדאי לזכור שאין חובה לרכוש את כל ההרחבות, ובהחלט ניתן לבחור רק את המרכיבים הרלוונטיים עבורכם – וכך להגיע למקסימום כיסוי חשוב מבחינתכם במינימום עלות חודשית. בחינה מקיפה של מומחים מנוסים בתחום הביטוח מסייע להגיע לבחירה המדויקת ביותר בכל נקודת זמן.

תודה רבה לעומר אשכנזי מנכ״ל אג׳נדה על כתיבת ידע מעשיר לקהילה!

אהבת? יש לך מה להגיב או לשאול?

קליק אחד ואת.ה בפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

אולי יעניין אותך גם

הסולם הפיננסי
כלכלת המשפחה
liozassa

הסולם הפיננסי

הסולם הפיננסי הוא סולם בעל 6 שלבים, בו כל שלב מייצג מצב כלכלי מסויים. אפשר להגיד שכל משפחה או אדם שאנחנו מכירים עומד על אחד מהשלבים האלו.

קרא עוד »
מחשבות ריבית דריבית
כללי
liozassa

מחשבון ריבית דריבית

רכישת ידע וחינוך פיננסי לילדים בגיל צעיר זו מיומנות חיים חשובה לילדים וחלק הכרחי בבניית הרגלים פיננסיים ופיתוח עתיד פיננסי בריא ויציב.

קרא עוד »