fbpx
אז למה מנהלי ההשקעות מתקשים להכות את המדד?

אז למה מנהלי ההשקעות מתקשים להכות את המדד? (חלק א׳)

לפני שמתחילים, חשוב לי לציין שאין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ כלכלי, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או קריאה לביצוע פעולה מסויימת.
אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.
אין באמור לעיל התחייבות של מנהל האתר, הקהילה או כותב המאמר להשגת תשואה כלשהי.

אז למה מנהלי ההשקעות מתקשים להכות את המדד?

את ההסבר הזה צריך לחלק לכמה חלקים, תוך כדי בנית הבנה חזקה של "מה המשמעות להכות את המדד" ולהבין מה הוא מנהל השקעות.

לכן, הפוסט הזה יחולק לכמה חלקים ובכל חלק אסביר על סוג מסויים של פעילים בשוק ההון ויכולתם "להכות את המדד

מי הם אותם האנשים המנהלים כסף ונחשבים המקצוענים?

מנהלי השקעות

מנהלי ההשקעות בעלי הרשיון הם אלו שמנהלים את קרנות הפנסיה, קרנות ההשתלמות, קופות הגמל, פוליסות החסכון, גמל להשקעה, קרנות נאמנות

יועצי השקעות

בעלי רשיון בייעוץ השקעות העובדים דרך הבנקים. אליהם ניתן להשוות את מנהלי תיקי ההשקעות בבתי ההשקעות ( תיקים מנוהלים ולא קרנות וקופות מפורסמות)

סוחרי הנוסטרו

סוחרי שוק ההון המתפרנסים ממסחר אקטיבי בשוק ההון תוך כדי חלוקה של 50% ברווחים עם "הבית" שנותן להם את מסגרת העבודה

מנהלי השקעות בקרנות גידור

קרן גידור יכולה להשקיע במניות, אגרות חוב, אופציות(עד כאן דומה לקרן נאמנות) ולהשקיע בחברות בהסדרי חוב ובקשיים

היום נתמקד במנהלי ההשקעות

מנהלי ההשקעות מנהלים לנו את הפנסיות, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות – ולמה הם מתקשים להכות את המדד.

המסחר היומי הממוצע בשוק המנייתי בארץ הוא 1.8 מיליארד ₪ נכון לשנת 2020 – חשוב להבין, שנה זו מתאפיינת בפעילות מסיבית בשוק עם תנודתיות חזקה והרבה הנפקות. בשנה רגילה, דוגמת 2019 המחזור עמד על כ-1 מיליארד ₪ הממוצע. 🚀🚀🚀

זאת אומרת, שכל העסקאות המנייתיות בארץ, בממוצע יומי, כולל משקיעים זרים, כולל מוסדיים וכולל סוחרי נוסטרו ממונפים מזיזים בסך הכל 1.8 מיליארד ₪ ביום בקצת יותר מ-400 מניות.

לשם ההבנה, מדובר על היקף נמוך מאוד של מסחר.

הכספים המנוהלים בגופים המוסדיים בתחומי הפנסיה, גמל והשתלמות מגיע לכ-2 טריליון שקלים(!!). אמנם רובם מושקע באג"ח ממשלתי, קונצרני וגם החזקת מזומן, אך לשם הפשטות נעריך כי 500 מיליארד ₪ מנוהלים בהחזקות מניתיות.

בגלל חוק פנסיה חובה זורמים לקרנות מנוהלות אלו עוד כ-10 מיליארד ₪ מדי חודש בכל סוגי הקופות💰💰💰

עכשיו בואו נסתכל על מנהל קרן פנסיה מנייתית בחברת מנורה מבטחים, הקבוצה המנהלת את היקף הנכסים הגדול בישראל של כ-220 מיליארד👇

אשר מנהל תיק הפנסיה מנייתי בהיקף של כ-40 מיליארד ₪

סכום זה אומר, כי יש לו 40 מיליארד ₪ לעבוד איתם ולהפיק מהם תשואה, כאשר על מנת להציג תשואה של אחוז אחד, עליו להציג רווח של 400 מיליון ₪

מה המשמעות?

בואו נאמר ואותו מנהל השקעות יזהה ביום המסחר הראשון חברה דוגמת "אקסל סולושנס"(מחזיק) שהונפקה במחיר של 40 מיליון שקלים והיום שווה כמעט 240 מיליון שקלים, כלומר פי 6

נאמר ואותה חברה גם הנפיקה 50 אחוז מהבעלות כך ש 20 מיליון השקלים הללו ניתנים לרכישה במהלך המסחר.

יבקש אותו מנהל ההשקעות ממחלקת המחקר לבנות אנליזה ויגיעו למסקנה כי כדאי לקנות את מניות אותה חברה, נאמר 25% מהחברה בהיקף של 10 מיליון ₪

🚀🚀🚀לאחר כשנה שווי החברה קפץ פי 6 ואותה החזקה כבר בשווי 60 מיליון ₪ מתוכם 50 מליון שקלים רווח🚀🚀🚀

שימו לב כי מדובר על רווח חריג וחברה שעשתה פי 6 על הכסף – השקעה יוצאת דופן בהצלחתה, אותה השקעה תפיק תשואה של שמינית האחוז לרווחי אותה הקרן כן כן 1/8 אחוז תשואה!

וכאן מדובר על רווח חריג ווהשקעה בהיקף של 25% מבעלות בחברה, כלומר אותו רווח יוצא דופן כמעט ולא ישפיע על ביצועי הקרן המנייתית של אותו מנהל ההשקעות במנורה מבטחים.

שימו לב!

על מנת שמנהל השקעות בתחום הפנסיה יקנה חברה אשר איננה נמצאת באחד המדדים המובילים, הוא יצטרך לקבל לכך אישור בועדת השקעות ואף יעמיד את עצמו בסיכון במידה וההשקעה לא תצליח.

במידה וההשקעה לא תצליח העתונות הפיננסית תכה בבית ההשקעות או חברת הביטוח על צעד זה

לכן, בדרך כלל יעדיפו להשקיע דווקא בחברות תל אביב 125 אשר להן אנליזה מוכנה, ועדת ההשקעות מכירה את החברות ואין צורך באישורים מיוחדים ועבודות מחקר יוצאות דופן.

 

אז הבנו למה קשה למנהלי ההשקעות להפיק תשואה, אבל מה קורה בזמני משבר?

כאשר שוק ההון נכנס לסחרור דוגמת חודש מרץ 2020 תחילת הסגר הראשון של נגיף הקורונה ואי ודאות יוצאת דופן בשווקים,נאמר ואותו מנהל ההשקעות מחזיק 1 מיליארד ₪ במניות בנק הפועלים(מספר הגיוני מאוד בהתחשב בשווי השוק של הבנק כ-30 מיליארד ₪)

באותו היום יחליט מנהל ההשקעות כי מניות הבנקים עומדות להתרסק וירצה למכור את כל החזקתו בבנק הפועלים(כאשר בודאות יחזיק סכומים נוספים בשאר הבנקים)

משקיע פרטי, נאמר מחזיק 500 אלף ₪ באותה מניה ויוכל למכור אותה ב2-3 פעימות עם ירידה של 0.5% ביום רגיל ונאמר 5-7% ביום קיצוני של משבר 📉📉📉

אותו מנהל השקעות במנורה המחזיק 1 מיליארד ₪ באותה המניה לא יכול למכור את כל החזקתו, פשוט כי לא יהיה מי שיקנה

נאמר ויצליח להפטר מ-100 מיליון ₪ באותו היום מהנייר, כנראה שיהיה עליו לרסק את מניית החברה מטה כ-20-30% על מנת להגיע לקונים סבלניים יותר, ובכך להכיר בהפסד של 30% על שאר 900 מיליוני השקלים אותם עדיין יחזיק.

במידה ומדובר על החזקה מנייתית של ניירות בארצות הברית, אמנם היקפי המסחר משמעותיים הרבה יותר, אך גם שם דוגמת בנק הפועלים היא נכונה גם אם בירידה פחות דרמטית בגובה המניה

עכשיו לא מספיק שעליו להפיק תשואה גבוההעם כלים מוגבלים, ולא רק שאין באפשרותו למנוע מכה חזקה להחזקות הקיימות בשוק יורד, מנהל ההשקעות נתקל באי ודאות מאוד גדולה והיא:

היקף הנכסים אותו הוא מנהל

מדי יום חוסך זה או אחר מעביר את קרן הפנסיה, קופת הגמל או קרן ההשתלמות שלו מבית מנהל א לבית מנהל ב – כל אחד בהתאם לשיקולים והאינטרסים שלו

אז תחשבו על מנהל השקעות, הבונה פוזיציה כלשהי לפרק זמן מסוים ועליו יש אי ודאות של כמה כסף יישאר לו בעודו בונה את אותה הפוזיציה

לכן, מנהלי ההשקעות גם מחזיקים סכומי מזומן גדולים אשר לא מפיקים תשואה!

תבינו את המשמעות הדרמטית של גורמים אלו לביצועים של מנהלי ההשקעות בחסכונות הפנסיונים, ובעוד מספר ימים נמשיך עם קרנות הנאמנות.

 

לחלק ב׳ של המאמר.

נועם מדר

נועם מדר

יועץ השקעות בעל בוגר תואר בכלכלה ומנהל עסקים מאוניברסיטת בר אילן וניתוח מערכות מידע מהטכניון ועבר מקצועי בשוק ההון בחברות המובילות.

בעל נסיון כמשקיע בשוק ההון משנת 2012.

בעל נסיון מקצועי בשוק ההון בתפקידים של ברוקר גידור סיכונים, משווק חשבונות חבר בורסה, פיתוח עסקי וחיתום.

בתפקידי בחיתום הייתי חלק מהנפקות הון של שופרסל, כלל ביטוח, גלוברנדס והנפקות אג”ח של בנק הפועלים ולאומי חברות הפניקס והראל ועוד רבים רבים.

מתכנן פיננסי למשפחות ובעלי הון.

אהבת? יש לך מה להגיב או לשאול?

קליק אחד ואת.ה בפוסט!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

אולי יעניין אותך גם

מחשבות ריבית דריבית
כללי
liozassa

מחשבון ריבית דריבית

רכישת ידע וחינוך פיננסי לילדים בגיל צעיר זו מיומנות חיים חשובה לילדים וחלק הכרחי בבניית הרגלים פיננסיים ופיתוח עתיד פיננסי בריא ויציב.

קרא עוד »
איחוד קרנות פנסיה
פנסיה
liozassa

איחוד קרנות פנסיה

איחוד קרנות פנסיה הוא פעולה מתבקשת שעשויה לחסוך לא מעט כסף ולאפשר ניהול מושכל יותר של החיסכון הפנסיוני. בשנת 2016 יזמה רשות שוק ההון ביטוח

קרא עוד »
מחשבון הלוואה
כללי
liozassa

מחשבון הלוואה

רכישת ידע וחינוך פיננסי לילדים בגיל צעיר זו מיומנות חיים חשובה לילדים וחלק הכרחי בבניית הרגלים פיננסיים ופיתוח עתיד פיננסי בריא ויציב.

קרא עוד »